Mapa strony

Warsztaty edukacyjne

Prawie 400 osób uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych, które zorganizowaliśmy w dniach od 18 do 26 maja.  Młodzież ze szkół w Kielcach i Busku Zdroju brała udział w zajęciach terenowych w Młodzawach i na Garbie Pińczowskim oraz zajęciach kameralnych prowadzonych w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Narodowych w Krzyżanowicach Średnich.

W plenerze młodzież mogła obserwować wypas prowadzony na dwóch różnych siedliskach: murawach kserotermicznych i świetlistych dąbrowach oraz rozpoznawać rośliny chronione zarówno w środowisku naturalnym, jak i na naszej plantacji założonej w Krzyżanowicach obok siedziby Parków.

Zajęcia praktyczne rozpoczynały się wykładem z historii Ponidzia, i to historii sięgającej 14 milionów lat wstecz, kiedy to wypiętrzały się Himalaje, Alpy i Karpaty, a w ciepłym morzu Zapadliska Przedkarpackiego osadzały się wapienie i gipsy. Podczas warsztatów można było także spróbować swoich sił w robótkach ręcznych wykonując krajki na bardku i tabliczkach oraz pompony.

Była to już czwarta edycja naszych warsztatów. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 1300 osób.