Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
Co roku w sierpniu na Rynku Głównym w Krakowie odbywają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, a podczas ich trwania zaplanowany jest „Dzień Pińczowa”. W tym roku odbył się on 17 sierpnia. To już wieloletnia tradycja. Tradycją stała się również obecność Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych na tym wielkim święcie sztuki ludowej. Przedstawialiśmy naszą ofertę turystyczno – edukacyjną oraz przybliżyliśmy zakres prowadzonych działań związanych z ochroną muraw kserotermicznych w ramach realizowanego,ze środków Unii Europejskiej, projektu LIFE+.
Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z okolic Pińczowa uginały się pod domowymi wypiekami, a na scenie prezentowały się kapele i zespoły z Ponidzia. Nasze stanowiskorozstawiliśmy pod wieżą ratuszową tuż obok rzeźby Igora Mitoraja „Eros Bendato”. To dobry punkt, bo głowa Erosa jest na krakowskim rynku ulubionym miejscem do robienia pamiątkowych, rodzinnych fotografii, a więc pośrednio sprzyjała ilości osób nas odwiedzających.
Informatory, foldery, mapy i wydawnictwa edukacyjne oraz gadżety promocyjne projektu LIFE+ cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przy naszym stoisku najchętniej zatrzymywali się rodowici pińczowianie, ale nie brakowało również osób, które już odwiedzały Ponidzie, a nawet takich, które nigdy w naszych okolicach nie były i z trudem mogły je zlokalizować na mapie Polski. Gdy mówiliśmy, że to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, zachęceni naszymi wydawnictwami i przysmakami z sąsiednich stoisk deklarowali, że na pewno do nas przyjadą.
Dzieci oczywiście zachwycały się edukacyjnymi malowankami z wizerunkami roślin
i zwierząt chronionych, a dorosłym przedstawialiśmy cele i założenia realizowanego przez nas projektu LIFE. Ochrona muraw kserotermicznych poprzez prowadzenie wypasu owiec?To dla wielu osób brzmiało egzotycznie. Dopiero zapoznanie się z naszym folderem i nasze wyjaśnienia przekonywały niedowiarków, że rośliny można również chronić poprzez kontrolowany, ekstensywny wypas, z którego korzyści mają zarówno rośliny chronione, jak
i wypasający.