Wizyta u hodowcy owiec rasy Czarnogłówka
Zespół LIFE+ odwiedził hodowcę owiec Czarnogłówek, które mają być wprowadzone w tym sezonie wypasowym na objęte projektem murawy kserotermiczne Ponidzia. W stadzie trwały właśnie wykoty
Owca czarnogłówka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Całe ciało jest pokryte gęstą, białą wełną, natomiast głowa z uszami sterczącymi po bokach i kończyny są czarne. Maciorki uzyskują masę ciała do 70 kg, a tryki około 120 kg. Co ciekawe młode są całkiem czarne. Czarnogłówki należą do owiec wcześnie dojrzewających, bardzo dobrze znoszą niekorzystne warunki środowiska i są odporne na choroby. Wełna jest jednolita, dość gruba, biała ze stalowym odcieniem. Pokrywa równomiernie całe ciało owcy, jest sprężysta, ale dość szorstka. Roczny odrost może dochodzić do 9 cm.
Jest to rasa owiec mięsnych hodowana od drugiej połowy XIX wieku. Została sprowadzona z Anglii do Niemiec, a później do Polski w celu doskonalenia cech mięsnych w krajowej hodowli. Znana w Polsce od 1922 roku.
Po II wojnie światowej – pozostało ich zaledwie kilkaset sztuk. Doskonałe przystosowana do naszych warunków środowiskowych. Obecna wielkość populacji około 3 000 maciorek (ok. 5% pogłowia owiec) zarodowych powoduje, że ta cenna rasa owiec jest zagrożona wyginięciem, została więc objęta programem ochrony zasobów genetycznych.
Poniższy film przedstawia wykoty u Czarnogłówek.