Mapa strony

Storczyk purpurowy

Storczyk purpurowy to jeden z najrzadszych, a zarazem jeden z najokazalszych spośród bardzo licznej rodziny storczyków występujących na terenie Polski. Rośnie przede wszystkim w południowej Europie, w Polsce znany zaledwie z kilku stanowisk. Na Ponidziu można go podziwiać w takich rezerwatach przyrody, jak: „Polana Polichno”, czy też „Grabowiec” należących do Nadleśnictwa Pińczów.
 
Występuje w widnych, prześwietlonych lasach, lubi miejsca suche i nasłonecznione, jego kwiatostan może osiągnąć nawet do 25 cm. Kwitnie od końca kwietnia do końca maja. Posiada barwne kwiaty imitujące kwiaty roślin miododajnych, jednak nie wytwarza nektaru.
 
Wszystkie gatunki tej pięknej rośliny, w tym: storczyk purpurowy (Orchis purpurea Huds.), dwulistnik muszy (Ophrys insectifera), storczyk kukawka (Orchis militaris), buławnik wielkokwiatowy (Cephalanthera damasonium) czy obuwik pospolity (Cypripedium calceolus) są zagrożone wyminięciem.
 
Na terenach ich występowania prowadzona jest czynna ochrona przyrody tego gatunku, ponieważ jednym z głównych zagrożeń jest zarastanie ich naturalnych stanowisk przez gatunki ekspansywne. Powoduje to ograniczenie liczby osobników, a docelowo może doprowadzić do ich całkowitego zaniku.