Mapa strony

Dziś pierwsze stado owiec wyszło na pastwisko.

Rozpoczął się wypas pierwszych owiec w Ostoi Stawiany na stokach Góry Sobótczanej. Stado jest dozorowane przez całą dobę i dodatkowo ogrodzone elektrycznym pastuchem. Przygotowano również paśniki, poidła i polową owczarnię, w której mogą schronić się przed upałem. Zwierzęta wcześniej nie były wypasane na murawach kserotermicznych, ale łatwo zaaklimatyzowały się do nowych dla siebie warunków. Widać już efekty ich „pracy” – wysokie trawy są zgryzane, a miejscami widać odsłoniętą glebę.

Właśnie takich efektów wypasu się spodziewano. Ma to dać szansę zakiełkowania roślinom kserotermicznym. Ponadto owce roznoszą nasiona, no i oczywiście użyźniają glebę. Niebawem konieczne będzie przestawienie ogrodzenia na stoki Góry Dominikowej.

U podnóża Góry Sobótczanej obok niewielkiego zbiornika wodnego zbudowano (również w ramach realizacji projektu LIFE +) infrastrukturę turystyczną: parking, wiatę i stojak na rowery. O projekcie i samej Ostoi Stawiany jako obszarze Specjalnej Ochrony Siedlisk Natura 2000 można przeczytać na tablicach informacyjnych, a pejzaż z Górą Sobótczaną i Dominikową oraz pasącymi się owcami można podziwiać z nowej platformy widokowej zbudowanej na wzgórzu po drugiej stronie doliny.

Wydarzeniem tym zainteresowała się również stacja TVP Kielce. Oto link do materiału filmowego: http://kielce.tvp.pl/21180556/owce-wrocily-na-ponidzie .